WISCONSIN MATHEMATICS LEAGUE Contest Registration Index

Last updated Sunday, April 17, 2022.

Welcome to the WISCONSIN MATHEMATICS LEAGUE 's school registration index for the 2021-2022 school year. Listed in the tables below are the schools currently registered for one or more of our math contests. Within the league listing, school names are grouped alphabetically first by county name, then by city name, then by school name. The contest advisor's name, and a list of the contests the school is registered for, appears after the school name. School names may have multiple listings, one for each contest advisor. If a school name does not appear in the list, it is NOT yet registered for any contests in this year's competition.

Search Tips: if you cannot locate your school, be sure to check for alternate school names, for example, PS123 might also be called George Washington School, or Public School 123. Schools belonging to a district with multiple counties may be listed under EITHER county. If a state name, province, territory, or country is not listed in the list boxes below, then NO schools have registered for competitions in the respective region.
County City School Name Teacher or Advisor Registered for these Contest(s)
Barron Rice Lake Rice Lake HS Lynda Wyse High School  
Barron Turtle Lake Turtle Lake HS Ben Pringle High School  
Brown De Pere De Pere HS Sara Rhode High School  
Brown De Pere De Pere Middle School Sara Rohde Grade 7   Grade 8  
Brown Denmark Denmark ES Loriann Link-Ritz Grade 4   Grade 5  
Brown Denmark Denmark Middle School Loriann Link-Ritz Grade 6   Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Brown Green Bay Resurrection School Brenda Touchinski Algebra Course 1
Clark Owen Owen-Withee Elementary School Darren Ovyn Grade 6  
Columbia Portage Portage HS Ryan Hansen High School  
Dodge Beaver Dam Wayland Academy Olga Johnson High School  
Eau Claire Altoona Altoona High School Anita Fairbanks High School  
Eau Claire Eau Claire Eau Claire Memorial HS Mike Glassbrenner High School  
Eau Claire Eau Claire Eau Claire North High School Paul Haslow High School  
Fond Du Lac Waupun Rock River IS Tami Triller Grade 5   Grade 6  
Grant Patch Grove River Ridge ES Bill Hannah Grade 4  
Grant Lancaster Winskill School Missy Sperle Grade 5  
Jefferson Watertown Maranatha Baptist Academy Heidi Braughler High School  
Kenosha Kenosha St. Joseph Catholic Academy Kerstin Santarelli Grade 4   Grade 5  
Kenosha Wilmot Wilmot Union HS Emily Soley-Johnson High School  
La Crosse La Crosse Aquinas HS Jason Weber High School  
La Crosse Onalaska Onalaska Middle School Lisa Stovey Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Lincoln Tomahawk Tomahawk Elementary School Laurie Tracey Grade 8  
Manitowoc Manitowoc Lincoln HS Kasey Mayer High School  
Marathon Ringle Riverside Elementary School Gretchen Lorge Grade 5  
Marathon Wausau St. Anne's School Roseanne Hanley Grade 5  
Marathon Wausau Wausau East HS Jacob Engel High School  
Milwaukee Shorewood Atwater Elementary School Jennifer Damm Grade 6  
Milwaukee Greendale Greendale High School Sarah Holland High School  
Milwaukee Shorewood Lake Bluff ES Jennifer Damm Grade 6  
Milwaukee Milwaukee Marquette University HS Joseph S. Griesbach High School  
Milwaukee Glendale Nicolet HS Dan Gibbon High School  
Milwaukee Milwaukee Pius XI HS Mary Eldredge High School  
Milwaukee Milwaukee Ronald Reagan HS Andrew Moriarity High School  
Milwaukee Milwaukee Rufus King HS Matt Harmon High School  
Milwaukee Shorewood Shorewood HS Jennifer Damm High School  
Milwaukee South Milwaukee South Milwaukee HS Daphne Leigh High School  
Milwaukee Wauwatosa St. Jude the Apostle School Megan Mauk Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Milwaukee Milwaukee University School of Milwaukee Michael Bartl High School  
Milwaukee Wauwatosa Wauwatosa East HS Yosef Scott High School  
Milwaukee Wauwatosa Wauwatosa West HS Robert Dusel High School  
Milwaukee Whitefish Bay Whitefish Bay HS Brandon Krzyzkowski High School  
Oconto Oconto Falls Washington Middle School Kelani O'Neil Grade 7   Grade 8  
Outagamie Appleton Appleton East HS Anthony Palma High School  
Outagamie Hortonville Hortonville HS Maria Leeson High School  
Ozaukee Grafton Grafton HS Mike Ritger High School  
Ozaukee Mequon Homestead HS Lori Pedrick High School  
Ozaukee Port Washington Port Washington HS Geena Worm High School  
Pierce Ellsworth Ellsworth Senior HS Nicole Vande Berg High School  
Polk Amery Amery Intermediate School Jessica D'Ambrosio Grade 4  
Portage Stevens Point P.J. Jacobs JHS Laura Leahy - Math Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Racine Burlington Catholic Central HS Tom Uhen High School  
Racine Sturtevant The Real School Amy Simon Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Rock Janesville St. Mary's School Dan Ouimet Algebra Course 1
Sheboygan Elkhart Lake Elkhart Lake-Glenbeulah ES/MS Kim Wagner Grade 4   Grade 5   Grade 6   Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Sheboygan Oostburg Oostburg MS Shyanne Koski Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Sheboygan Random Lake Random Lake HS Nicole Donahue High School  
Sheboygan Sheboygan Urban Middle School Heidi Brown Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Taylor Medford Medford Area ES Carla Brost Grade 4  
Vernon La Farge LaFarge Public School Heidi Rastall Algebra Course 1
Walworth Walworth Big Foot Union High School Bret Sendelbach High School  
Walworth Elkhorn Elkhorn Area High School Mark Malvitz High School  
Walworth Lake Geneva Lake Geneva MS Alyssa Markuson Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Washington Germantown Germantown HS Jessica Tummett High School  
Washington Hartford Hartford Union HS Christine Dubnicka High School  
Washington Slinger Slinger HS James Curler High School  
Washington West Bend St. Frances Cabrini School Theresa Gardon Grade 6   Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Waukesha Big Bend Big Bend ES Shawn Waller Grade 5   Grade 6  
Waukesha Brookfield Brookfield Academy Jennifer Nolan High School  
Waukesha Brookfield Brookfield Academy Tammy St. John Grade 4   Grade 5  
Waukesha Brookfield Brookfield Central HS Christy Schmid High School  
Waukesha Brookfield Brookfield East HS Laura Vraney High School  
Waukesha Pewaukee CELA Bonnie Wehnes Grade 4   Grade 5   Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Waukesha Waukesha Catholic Memorial HS June Kieckhaefer High School  
Waukesha New Berlin Eisenhower Middle/HS Alyssa Bauer Grade 7   Grade 8   High School   Algebra Course 1
Waukesha Sussex Hamilton HS Jack DeJarlais High School  
Waukesha Menomonee Falls Menomonee Falls HS Scott Eldredge High School  
Waukesha Menomonee Falls North Middle School Barbara Luera Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Waukesha Oconomowoc Oconomowoc HS Mitchell Bruns High School  
Waukesha Elm Grove Pilgrim Park Middle School Michelle Pavletich Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Waukesha Sussex Templeton Middle School Brenda Peterson Grade 7   Grade 8  
Waukesha Hartland University Lake School Mark E. Bronner High School  
Waukesha Brookfield Wisconsin Hills MS Shannon Longrie Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Waupaca New London New London MS Cathy Zaddack Grade 6  
Waupaca Waupaca Waupaca HS Christine Jahnke High School  

Visit the Math League Visit the Math League

Mail comments and questions to comments@mathleague.com.

© 2022 by Mathematics Leagues, Inc.
Last updated April 2022 by Mathematics Leagues Inc.