County/School Name | |||
Albany | |||
Academy of the Holy Names | |||
Albany Academy for Girls | |||
Bethlehem Central MS/HS | |||
Bishop Maginn HS | |||
Guilderland HS | |||
Shaker HS | |||
Bronx | |||
Bronx Aerospace Academy HS | |||
Bronx HS of Science | |||
Evander Childs HS | |||
Fordham Preparatory School | |||
Horace Mann School | |||
Broome | |||
Union-Endicott HS | |||
Vestal Central HS | |||
Cattaraugus | |||
Portville Central School | |||
Salamanca HS | |||
Chenango | |||
Sherburne-Earlville MS/HS | |||
Clinton | |||
AuSable Valley HS | |||
Peru High School | |||
Columbia | |||
Chatham HS | |||
Delaware | |||
Delaware HS | |||
Sidney HS | |||
South Kortright CS | |||
Dutchess | |||
Oakwood Friends School | |||
Spackenkill HS | |||
Erie | |||
Buffalo Seminary | |||
Canisius HS | |||
City Honors School | |||
Nichols School | |||
Orchard Park HS | |||
Park School of Buffalo | |||
St. Francis HS | |||
St. Joseph's Collegiate Inst. | |||
Williamsville East HS | |||
Essex | |||
Westport Central School | |||
Fulton | |||
Broadalbin-Perth HS | |||
Johnstown HS | |||
Greene | |||
Coxsackie-Athens Jr/Sr HS | |||
Jefferson | |||
Carthage HS | |||
Immaculate Heart CHS | |||
Watertown HS | |||
Kings | |||
Abraham Lincoln HS | |||
Berkeley-Carroll School | |||
Brooklyn Technical HS | |||
Edward R. Murrow HS | |||
James Madison HS | |||
Lafayette HS | |||
Poly Prep CDS | |||
Sheepshead Bay HS | |||
St. Ann's School | |||
St. Edmund's Prep. HS | |||
Yeshiva Ohr Eliezer | |||
Yeshiva of Flatbush HS | |||
Livingston | |||
Livonia Jr/Sr High School | |||
Madison | |||
Chittenango HS | |||
Hamilton Central School | |||
Montgomery | |||
Amsterdam HS | |||
Canajoharie HS | |||
Nassau | |||
Baldwin Sr HS | |||
Bethpage HS | |||
Calhoun HS | |||
Freeport HS | |||
Friends Academy | |||
Great Neck South HS | |||
HAFTR Academy | |||
Holy Trinity HS | |||
Jericho HS | |||
Kellenberg Memorial HS | |||
Lawrence Woodmere Academy | |||
Long Island Lutheran HS | |||
Lynbrook HS | |||
North Shore HS | |||
North Shore Hebrew Academy HS | |||
Oceanside HS | |||
Oyster Bay HS | |||
Paul D. Schreiber HS | |||
Plainview-Kennedy HS | |||
Roslyn HS | |||
Sewanhaka HS | |||
Stella K. Abraham HS | |||
Syosset HS | |||
Wheatley School | |||
New York | |||
Chapin School | |||
Collegiate School | |||
Columbia Grammar & Prep School | |||
Dwight School | |||
Friends Seminary | |||
HS MSE@CCNY | |||
Hunter College HS | |||
MS 54 (Booker T. Washington Sch) | |||
Manhattan School for Girls | |||
Ramaz Upper School | |||
Regis HS | |||
Seward Park HS | |||
Spence School | |||
Stuyvesant HS | |||
The Beacon School | |||
The Dalton School | |||
Trinity School | |||
United Nations International School | |||
Yeshiva Univ. HS-Boys | |||
Oneida | |||
Clinton Sr. HS | |||
Vernon-Verona-Sherrill Sr. HS | |||
Onondaga | |||
Cicero No. Syracuse HS | |||
Nottingham HS | |||
Solvay HS | |||
Ontario | |||
Canandaigua Academy | |||
Orange | |||
Chapel Field Christian HS | |||
James I. O'Neill HS | |||
Valley Central HS | |||
Washingtonville HS | |||
Oswego | |||
Oswego HS | |||
Otsego | |||
Cooperstown Middle/HS | |||
Oneonta HS | |||
Unatego Jr/Sr High School | |||
Putnam | |||
Putnam Valley HS | |||
Queens | |||
Bayside HS | |||
Benjamin Cardozo HS | |||
Flushing HS | |||
Francis Lewis HS | |||
Garden School | |||
Hillcrest HS | |||
John Bowne HS | |||
Newtown HS | |||
Queens HS Sciences at York Col. | |||
S.H. Wang Yeshiva Univ HS-Girls | |||
St. John's Preparatory School | |||
Townsend Harris HS | |||
William Cullen Bryant HS | |||
Rensselaer | |||
Catholic Central HS | |||
Columbia HS | |||
Emma Willard School | |||
Maple Hill HS | |||
Tamarac HS | |||
Richmond | |||
Curtis HS | |||
Monsignor Farrell HS | |||
New Dorp HS | |||
Port Richmond HS | |||
Staten Island Technical HS | |||
Rockland | |||
Clarkstown HS North | |||
North Rockland HS | |||
Nyack HS | |||
Pearl River HS | |||
Spring Valley Sr. HS | |||
Suffern HS | |||
Tappan Zee HS | |||
Saint Lawrence | |||
Canton Central School | |||
Gouverneur HS | |||
Heuvelton Central School | |||
Ogdensburg Free Academy | |||
Saratoga | |||
Ballston Spa HS | |||
Saratoga Springs Sr. HS | |||
Shenendehowa East HS | |||
Waterford Halfmoon Jr/Sr HS | |||
Schenectady | |||
Niskayuna HS | |||
Schoharie | |||
Jefferson Central School | |||
Steuben | |||
Corning-PP East HS | |||
Suffolk | |||
Bayport-Blue Point HS | |||
Brentwood HS | |||
Center Moriches HS | |||
Commack HS | |||
Islip HS | |||
Mattituck HS | |||
McGann-Mercy HS | |||
Patchogue-Medford HS | |||
Pierson HS | |||
Ward Melville HS | |||
West Babylon HS | |||
Westhampton Beach HS | |||
Tompkins | |||
Ithaca HS | |||
Lansing HS | |||
Ulster | |||
Highland HS | |||
Rondout Valley HS | |||
Saugerties Jr-Sr HS | |||
Washington | |||
Fort Ann Central School | |||
Fort Edward HS | |||
Wayne | |||
Palmyra Macedon HS | |||
Westchester | |||
Blind Brook HS | |||
Byram Hills HS | |||
Dobbs Ferry HS | |||
Edgemont HS | |||
Fox Lane HS | |||
Harrison HS | |||
Hastings on Hudson HS | |||
Horace Greeley HS | |||
John Jay HS | |||
Mamaroneck HS | |||
Masters School | |||
Mount Vernon HS | |||
North Salem HS/MS | |||
Rye Country Day School | |||
Rye Neck HS | |||
Scarsdale HS | |||
Somers HS | |||
Valhalla MS/HS | |||
Westlake HS | |||
White Plains HS | |||
Woodlands HS |
Students With a Perfect Score
More than 75 students received a score of 6.
High Scoring Students - Cumulative
Alan Chou, Great Neck South HS | |
Alan Feder, Ramaz Upper School | |
Dmitriy Karabash, Edward R. Murrow HS | |
Robert Krone, Stuyvesant HS | |
Mikhail Shklyar, Brooklyn Technical HS | |
Hanpin Yan, John Bowne HS | |
John Zhang, Francis Lewis HS | |
Margarta Amchislarcha, William Cullen Bryant HS | |
Shyam Amin, Wheatley School | |
Jeff Bramson, Edgemont HS | |
Sharon Chou, Great Neck South HS | |
Kartoa Chow, Benjamin Cardozo HS | |
Joe Cole, Livonia Jr/Sr High School | |
Daniel Crowley, Horace Mann School | |
Drew Eisenberg, Horace Mann School | |
Max Engelstein, Stuyvesant HS | |
Wayne Gavioli, Pearl River HS | |
Rebecca Gilbert, Emma Willard School | |
Alex Harvard, Great Neck South HS | |
Kyle Holmes, Hunter College HS | |
Geehoon Hong, Benjamin Cardozo HS | |
Vitzi Kornbluth, Yeshiva Univ. HS-Boys | |
Jonathan Lee, Stuyvesant HS | |
Roger Lee, Clarkstown HS North | |
Ting Ting Lu, Stuyvesant HS | |
Yuriy Norvodvorsky, Stuyvesant HS | |
Bram Sterling, Stuyvesant HS | |
Brad Stronger, Stuyvesant HS | |
Vanya Temnykh, Ithaca HS | |
Robert Tunney, John Jay HS | |
Sho Uemura, Stuyvesant HS |
High Scoring Schools - Cumulative
Stuyvesant HS | |
Horace Mann School | |
Great Neck South HS | |
Francis Lewis HS | |
Harrison HS | |
Ramaz Upper School | |
Horace Greeley HS | |
Hunter College HS | |
John Bowne HS | |
Brooklyn Technical HS | |
Clarkstown HS North | |
Syosset HS | |
Emma Willard School | |
Ithaca HS | |
Saratoga Springs Sr. HS | |
Benjamin Cardozo HS | |
Edgemont HS | |
Scarsdale HS | |
Ward Melville HS | |
Wheatley School | |
Commack HS | |
Edward R. Murrow HS | |
Livonia Jr/Sr High School | |
William Cullen Bryant HS |