Top Schools in League--302 Schools participated)
School | Town | ||
Shafer Middle School | Bensalem | ||
Pennwood Middle School | Yardley | ||
Hershey Middle School | Hershey | ||
Joseph J Greenberg School | Philadelphia | ||
Newtown JHS | Newtown | ||
Sewickley Academy | Sewickley | ||
St. Catharine of Siena School | Reading | ||
Akiba Hebrew Academy | Merion Station | ||
Falk Lab School | Pittsburgh | ||
SS. Philip & James School | Exton | ||
Wissahickon Middle School | Ambler | ||
Charles Boehm MS | Yardley | ||
Indiana Area JHS | Indiana | ||
Bala Cynwyd Middle School | Bala Cynwyd | ||
J.R. Fugett MS | West Chester | ||
Park Forest MS | State College | ||
Franklin Regional JHS | Murrysville | ||
Marshall Middle School | Wexford | ||
Holland JHS | Holland | ||
Valley Forge MS | Wayne | ||
Nitschmann Middle School | Bethlehem | ||
Hollidaysburg Area JHS | Hollidaysburg | ||
Landisville MS | Landisville | ||
Greensburg Salem MS | Greensburg | ||
Haverford Township MS | Havertown | ||
Richboro JHS | Richboro | ||
Shady Side Academy MS | Pittsburgh | ||
Welsh Valley MS | Narberth | ||
William Penn Middle School | Yardley |
Top Students in League
Student | School | Town | ||
Kevin Lundquist | St. Catharine of Siena School | Reading | ||
Trevor Pierce | Susquehanna Twp Middle School | Harrisburg | ||
Daniel Bergey | Akiba Hebrew Academy | Merion Station | ||
Will Cooper | Bryn Athyn Church School | Bryn Athyn | ||
Chris Doberczak | Wissahickon Middle School | Ambler | ||
Tony Hao | Franklin Regional JHS | Murrysville | ||
Evan Hepler Smith | Shady Side Academy MS | Pittsburgh | ||
Joseph Johnson | Moravian Academy Middle School | Bethlehem | ||
Adam Karki | Marshall Middle School | Wexford | ||
Sasha Ovetsky | Joseph J Greenberg School | Philadelphia | ||
Sarah Parylak | Pennwood Middle School | Yardley | ||
Jason Abaluck | Murray Ave. Elementary | Huntingdon Valley | ||
Andrew Demers | Hershey Middle School | Hershey | ||
Donald Knobloch | Greensburg Salem MS | Greensburg | ||
David Lafferty | Newtown JHS | Newtown | ||
Benjamin Rogers | Wyoming Seminary Lower School | Forty Fort | ||
Michael Sands | Nitschmann Middle School | Bethlehem | ||
Joseph Szymanski | Shafer Middle School | Bensalem | ||
Sumeeta Varma | Falk Lab School | Pittsburgh | ||
Tim Bishop | Marshall Middle School | Wexford | ||
Will Cicola | Indiana Area JHS | Indiana | ||
Matthew Fleishman | Shafer Middle School | Bensalem | ||
Jim Gauison | Seneca Valley JHS | Harmony | ||
Don Hao | Fairview Elementary | Mountain Top | ||
Andrew Hivner | Landisville MS | Landisville | ||
Kim McKee | Paxon Hollow Middle School | Broomall | ||
Kathleen Murphy | Norwood-Fontbonne Academy | Philadelphia | ||
Joshua Nedelman | Pennwood Middle School | Yardley | ||
Geoff Oxberry | Colonial Middle School | Norristown | ||
Erin Smart | Sewickley Academy | Sewickley | ||
Lynn Spector | Hershey Middle School | Hershey | ||
Jason Trout | Charles Boehm MS | Yardley |
Regional Standings
Region 1
Adams, Cumberland, York
Top Schools in Region
School | Town | ||
Mechanicsburg Intermediate | Mechanicsburg | ||
Big Spring Middle School | Newville | ||
Harrisburg Academy | Wormleysburg | ||
Northern Middle School | Dillsburg |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Brian Lewis | St. Francis Xavier School | Gettysburg | ||
Adam Reeves | Allen Middle School | Camp Hill | ||
Creston Herold | Lemoyne Middle School | Lemoyne | ||
Matt Ginter | Big Spring Middle School | Newville | ||
Joseph Hainly | Mechanicsburg Intermediate | Mechanicsburg | ||
Brian Lindsay | Mechanicsburg Intermediate | Mechanicsburg | ||
Karl Schmitt | Big Spring Middle School | Newville | ||
Catharine Waggoner | Maple Avenue MS | Littlestown |
Region 2
Allegheny
Top Schools in Region
School | Town | ||
Sewickley Academy | Sewickley | ||
Falk Lab School | Pittsburgh | ||
Marshall Middle School | Wexford | ||
Shady Side Academy MS | Pittsburgh |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Evan Hepler Smith | Shady Side Academy MS | Pittsburgh | ||
Adam Karki | Marshall Middle School | Wexford | ||
Sumeeta Varma | Falk Lab School | Pittsburgh | ||
Tim Bishop | Marshall Middle School | Wexford | ||
Erin Smart | Sewickley Academy | Sewickley |
Region 3
Beaver, Butler, Crawford, Erie, Lawrence, Mercer, Venango
Top Schools in Region
School | Town | ||
Knoch Jr-Sr HS | Saxonburg | ||
Walnut Creek MS | Fairview | ||
Seneca Valley JHS | Harmony | ||
Meadville JHS | Meadville |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Jim Gauison | Seneca Valley JHS | Harmony | ||
Scott Hartshorn | Knoch Jr-Sr HS | Saxonburg | ||
Steven Anderson | Titusville JHS | Titusville | ||
Tom Flowers | Oil City Middle School | Oil City |
Region 4
Bedford, Lackawanna, Pike, Wayne, Wyoming
Top Schools in Region
School | Town | ||
Wayne Highlands MS | Honesdale | ||
Tunkhannock Area MS | Tunkhannock | ||
Western Wayne MS | Lake Ariel | ||
East Scranton IS | Scranton |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Maureen Glah | Bedford Middle School | Bedford | ||
Nathan Greuel | East Scranton IS | Scranton | ||
Matt Obringer | Western Wayne MS | Lake Ariel | ||
Brittany Casterling | Tunkhannock Area MS | Tunkhannock | ||
Frank Kenney | LaSalle Academy | Jessup | ||
Dhyana Miller | Wayne Highlands MS | Honesdale | ||
Kim Murley | Tunkhannock Area MS | Tunkhannock | ||
Padraic Toolan | Lakeland HS | Jermyn |
Region 5
Berks, Lancaster
Top Schools in Region
School | Town | ||
St. Catharine of Siena School | Reading | ||
Landisville MS | Landisville | ||
Centerville JHS | Lancaster | ||
Elizabethtown Area MS | Elizabethtown |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Kevin Lundquist | St. Catharine of Siena School | Reading | ||
Andrew Hivner | Landisville MS | Landisville | ||
Michael Fox | St. Catharine of Siena School | Reading | ||
Alexander Kadel | La Salle Academy | Shillington | ||
Ben Lewis | Ephrata MS | Ephrata | ||
James Urick | St. Catharine of Siena School | Reading |
Region 6
Blair, Bradford, Cambria, Elk, Fayette, Huntingdon, Indiana, Jefferson, Somerset
Top Schools in Region
School | Town | ||
Indiana Area JHS | Indiana | ||
Hollidaysburg Area JHS | Hollidaysburg | ||
Huntingdon Area MS | Huntingdon | ||
Somerset Area JHS | Somerset |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Will Cicola | Indiana Area JHS | Indiana | ||
Dan Erb | Hollidaysburg Area JHS | Hollidaysburg | ||
Lewis Grove | Huntingdon Area MS | Huntingdon | ||
Nate Mielnik | Hollidaysburg Area JHS | Hollidaysburg |
Region 7
Bucks
Top Schools in Region
School | Town | ||
Shafer Middle School | Bensalem | ||
Pennwood Middle School | Yardley | ||
Newtown JHS | Newtown | ||
Charles Boehm MS | Yardley |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Sarah Parylak | Pennwood Middle School | Yardley | ||
David Lafferty | Newtown JHS | Newtown | ||
Joseph Szymanski | Shafer Middle School | Bensalem | ||
Matthew Fleishman | Shafer Middle School | Bensalem | ||
Joshua Nedelman | Pennwood Middle School | Yardley | ||
Jason Trout | Charles Boehm MS | Yardley |
Region 8
Carbon, Luzerne, Monroe
Top Schools in Region
School | Town | ||
Wyoming Seminary Lower School | Forty Fort | ||
Wyoming Valley West MS | Kingston | ||
Pleasant Valley MS | Brodheadsville | ||
Fairview Elementary | Mountain Top |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Benjamin Rogers | Wyoming Seminary Lower School | Forty Fort | ||
Don Hao | Fairview Elementary | Mountain Top | ||
George Shafer | Wyoming Seminary Lower School | Forty Fort | ||
Zachary Adams | St. John Neumann Reg. School | Palmerton |
Region 9
Centre, Clinton, Lycoming, Mifflin, Northumberland, Snyder
Top Schools in Region
School | Town | ||
Park Forest MS | State College | ||
Mount Nittany MS | State College | ||
Curtin Middle School | Williamsport | ||
Bellefonte Area MS | Bellefonte |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Troy Hartle | Bellefonte Area MS | Bellefonte | ||
Shoichi Shimamoto | Park Forest MS | State College | ||
Yuyang Chen | Park Forest MS | State College | ||
Timothy Ferrin | Park Forest MS | State College | ||
David Lau | Curtin Middle School | Williamsport |
Region 10
Chester
Top Schools in Region
School | Town | ||
SS. Philip & James School | Exton | ||
J.R. Fugett MS | West Chester | ||
Valley Forge MS | Wayne | ||
Charles F. Patton MS | Kennett Square | ||
General Wayne MS | Malvern |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Tara Diduch | Valley Forge MS | Wayne | ||
Greg Lysko | SS. Philip & James School | Exton | ||
Katherine Norris-Phillips | J.R. Fugett MS | West Chester | ||
Lynn Reis | General Wayne MS | Malvern | ||
Charles Wu | J.R. Fugett MS | West Chester |
Region 11
Dauphin, Lebanon, Perry, Schuylkill
Top Schools in Region
School | Town | ||
Hershey Middle School | Hershey | ||
Susquehanna Twp Middle School | Harrisburg | ||
Cedar Crest MS | Lebanon | ||
Palmyra Middle School | Palmyra |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Trevor Pierce | Susquehanna Twp Middle School | Harrisburg | ||
Andrew Demers | Hershey Middle School | Hershey | ||
Lynn Spector | Hershey Middle School | Hershey | ||
Brandon Arndt | Cedar Crest MS | Lebanon | ||
Zachary Kindt | Palmyra Middle School | Palmyra | ||
Vera Mayercik | Hershey Middle School | Hershey | ||
Sharon Meilstrup | Hershey Middle School | Hershey | ||
Jimmy Sun | Hershey Middle School | Hershey |
Region 12
Delaware
Top Schools in Region
School | Town | ||
Haverford Township MS | Havertown | ||
Strath Haven MS | Wallingford | ||
Paxon Hollow Middle School | Broomall | ||
E.T. Richardson | Springfield |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Kim McKee | Paxon Hollow Middle School | Broomall | ||
Jonathan Goodwin | Haverford Township MS | Havertown | ||
Eric Henkelman | Strath Haven MS | Wallingford | ||
John Bonner | St. Aloysius Academy | Bryn Mawr | ||
Kate Donnelly | Strath Haven MS | Wallingford | ||
Dan Dotzert | Paxon Hollow Middle School | Broomall | ||
Jake Galgon | Strath Haven MS | Wallingford | ||
Adam Hannan | Haverford Township MS | Havertown | ||
Jacob Karabell | Haverford Township MS | Havertown | ||
Inchul Yoon | Beverly Hills MS | Upper Darby |
Region 13
Lehigh, Northampton
Top Schools in Region
School | Town | ||
Nitschmann Middle School | Bethlehem | ||
Moravian Academy Middle School | Bethlehem | ||
Emmaus JHS | Emmaus | ||
Easton Area MS | Easton |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Joseph Johnson | Moravian Academy Middle School | Bethlehem | ||
Michael Sands | Nitschmann Middle School | Bethlehem | ||
Adam Hines | Easton Area MS | Easton | ||
Peter Li | Eyer JHS | Macungie | ||
Pooja Wagh | East Hills Middle School | Bethlehem |
Region 14
Montgomery
Top Schools in Region
School | Town | ||
Akiba Hebrew Academy | Merion Station | ||
Wissahickon Middle School | Ambler | ||
Bala Cynwyd Middle School | Bala Cynwyd | ||
Welsh Valley MS | Narberth |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Daniel Bergey | Akiba Hebrew Academy | Merion Station | ||
Will Cooper | Bryn Athyn Church School | Bryn Athyn | ||
Chris Doberczak | Wissahickon Middle School | Ambler | ||
Jason Abaluck | Murray Ave. Elementary | Huntingdon Valley |
Region 15
Philadelphia
Top Schools in Region
School | Town | ||
Joseph J Greenberg School | Philadelphia | ||
St. John the Baptist School | Philadelphia | ||
William Penn Charter | Philadelphia | ||
Norwood-Fontbonne Academy | Philadelphia |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Sasha Ovetsky | Joseph J Greenberg School | Philadelphia | ||
Kathleen Murphy | Norwood-Fontbonne Academy | Philadelphia | ||
Stephanie Moyerman | Joseph J Greenberg School | Philadelphia | ||
Thomas Plick | Immaculate Heart of Mary Sch | Philadelphia |
Region 16
Washington, Westmoreland
Top Schools in Region
School | Town | ||
Franklin Regional JHS | Murrysville | ||
Greensburg Salem MS | Greensburg | ||
Norwin MS East | North Huntingdon | ||
Penn Middle School | Claridge |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Tony Hao | Franklin Regional JHS | Murrysville | ||
Donald Knobloch | Greensburg Salem MS | Greensburg | ||
Jennifer Plank | Norwin MS East | North Huntingdon | ||
Elaina Anglin | Franklin Regional JHS | Murrysville |