Top Schools in League--281 Schools participated)
School | Town | ||
St. Teresa School | Staten Island | ||
Hunter College HS | New York | ||
Twelve Corners MS | Rochester | ||
Yeshiva "She'arit Israel" | Brooklyn | ||
LeRoy Central School | Le Roy | ||
Wagner JHS 167 | New York | ||
Brandeis School | Lawrence | ||
Saratoga Springs JHS | Saratoga Spring | ||
Felix V. Festa MS | West Nyack | ||
Fox Lane Middle School | Bedford | ||
Horace Mann School | Bronx | ||
Van Antwerp MS | Niskayuna | ||
Mildred E. Strang MS | Yorktown Height | ||
Iroquois Middle School | Schenectady | ||
Transit Middle School | East Amherst | ||
Martha Brown Middle School | Fairport | ||
Bethlehem Middle School | Delmar | ||
Victor JHS | Victor | ||
Adrien Block IS 25 | Flushing | ||
Chapin School | New York | ||
Farnsworth Middle School | Guilderland | ||
Maine-Endwell MS | Endwell | ||
St. Ann's School | Brooklyn | ||
Woodlands MS | Hartsdale | ||
Ardsley Middle School | Ardsley | ||
Casey Middle School | East Amherst | ||
H.B. Thompson Middle School | Syosset | ||
Ichabod Crane MS | Valatie | ||
Johanna Perrin MS | Fairport |
Top Students in League
Student | School | Town | ||
Igor Grinman | Yeshiva "She'arit Israel" | Brooklyn | ||
Christopher Varughese | St. Teresa School | Staten Island | ||
Donald Fahey | St. Teresa School | Staten Island | ||
Katy-Ann Horgan | St. Teresa School | Staten Island | ||
Wolcott Humphrey | LeRoy Central School | Le Roy | ||
Deepak Kollali | Mildred E. Strang MS | Yorktown Height | ||
Binghai Ling | Twelve Corners MS | Rochester | ||
James Black | Van Antwerp MS | Niskayuna | ||
William Chung | Wagner JHS 167 | New York | ||
Kevin Geruldsen | St. Teresa School | Staten Island | ||
Olivia Huynh | St. Teresa School | Staten Island | ||
Lorraine Jacob | St. Teresa School | Staten Island | ||
Roger Li | Hunter College HS | New York | ||
Jena Lichtenstein | Hunter College HS | New York | ||
Anne Marie Saada | St. Teresa School | Staten Island | ||
Mark Saia | St Gregory's School For Boys | Loudonville | ||
Igor Senderovich | Yeshiva "She'arit Israel" | Brooklyn | ||
Richard Ansley | Transit Middle School | East Amherst | ||
Nick Baldasaro | Koda JHS | Clifton Park | ||
Adrian Becker | St Gregory's School For Boys | Loudonville | ||
Vincent Chen | Hunter College HS | New York | ||
Wesley Cho | Woodlands MS | Hartsdale | ||
Aria Finger | Fox Lane Middle School | Bedford | ||
Wilson Li | Hunter College HS | New York | ||
Ronen Mukamel | Twelve Corners MS | Rochester | ||
Robert Nampiaparampil | Ardsley Middle School | Ardsley | ||
Colin Parker | Twelve Corners MS | Rochester | ||
Mark Podval | Yeshiva "She'arit Israel" | Brooklyn | ||
Allen Sussman | Computer School | New York | ||
Alec Swinburne | Twelve Corners MS | Rochester | ||
Nicole Vink | LeRoy Central School | Le Roy | ||
Tim Warden-Nertz | Fox Lane Middle School | Bedford | ||
Cassandra Wolos | Iroquois Middle School | Schenectady | ||
Xiao Yu | Van Antwerp MS | Niskayuna |
Regional Standings
Region 1
Albany, Saratoga, Schenectady
Top Schools in Region
School | Town | ||
Saratoga Springs JHS | Saratoga Spring | ||
Van Antwerp MS | Niskayuna | ||
Iroquois Middle School | Schenectady | ||
Bethlehem Middle School | Delmar |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
James Black | Van Antwerp MS | Niskayuna | ||
Mark Saia | St Gregory's School For Boys | Loudonville | ||
Nick Baldasaro | Koda JHS | Clifton Park | ||
Adrian Becker | St Gregory's School For Boys | Loudonville | ||
Cassandra Wolos | Iroquois Middle School | Schenectady | ||
Xiao Yu | Van Antwerp MS | Niskayuna |
Region 2
Bronx, Richmond
Top Schools in Region
School | Town | ||
St. Teresa School | Staten Island | ||
Horace Mann School | Bronx | ||
IS 49 (Dreyfus) | Staten Island | ||
IS 34--Totten IS | Staten Island |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Christopher Varughese | St. Teresa School | Staten Island | ||
Donald Fahey | St. Teresa School | Staten Island | ||
Katy-Ann Horgan | St. Teresa School | Staten Island | ||
Kevin Geruldsen | St. Teresa School | Staten Island | ||
Olivia Huynh | St. Teresa School | Staten Island | ||
Lorraine Jacob | St. Teresa School | Staten Island | ||
Anne Marie Saada | St. Teresa School | Staten Island |
Region 3
Broome, Cayuga, Cortland, Onondaga, Tompkins
Top Schools in Region
School | Town | ||
Maine-Endwell MS | Endwell | ||
Durgee JHS | Baldwinsville | ||
Jennie F Snapp MS | Endicott | ||
Trumansburg Middle School | Trumansburg |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Navin Sivakumar | Eagle Hill MS | Manlius | ||
Anna Nowogrodzki | Trumansburg Middle School | Trumansburg | ||
Jade Rothman | Maine-Endwell MS | Endwell | ||
Anthony Buonomo | Jennie F Snapp MS | Endicott | ||
Matt Cole | Maine-Endwell MS | Endwell | ||
Mike Hall | Maine-Endwell MS | Endwell | ||
Erik Johnson | Jennie F Snapp MS | Endicott | ||
Nathan Olson | Trumansburg Middle School | Trumansburg | ||
Eric Ruggieri | Jennie F Snapp MS | Endicott | ||
Grace Treiman | Maine-Endwell MS | Endwell | ||
Chris Wilson | Durgee JHS | Baldwinsville |
Region 4
Cattaraugus, Chautauqua, Chemung, Livingston, Ontario, Steuben, Tioga
Top Schools in Region
School | Town | ||
Victor JHS | Victor | ||
Waverly Jr-Sr HS | Waverly | ||
Corning Free Academy | Corning | ||
Horseheads Middle School | Horseheads |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Chelsea Knight | Waverly Jr-Sr HS | Waverly | ||
Chase Gerbig | Victor JHS | Victor | ||
Maggie McLellan | Victor JHS | Victor | ||
Matt Petrone | Waverly Jr-Sr HS | Waverly |
Region 5
Chenango, Clinton, Franklin, Herkimer, Jefferson, Madison, Oneida, Oswego, Saint Lawrence
Top Schools in Region
School | Town | ||
Stafford Middle School | Plattsburgh | ||
Otto Shortell MS | Wampsville | ||
Hamilton CS | Hamilton | ||
Holland Patent MS | Holland Patent |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Michael Allard | Stafford Middle School | Plattsburgh | ||
Aaron Bennett | Stafford Middle School | Plattsburgh | ||
Brett Stevens | Holland Patent MS | Holland Patent | ||
Nick Bouyea | Stafford Middle School | Plattsburgh | ||
Adam Halstead | Otto Shortell MS | Wampsville | ||
Andy Hart | Case JHS | Watertown | ||
Ryan Mulry | Hamilton CS | Hamilton | ||
Jason Schenandoah | Otto Shortell MS | Wampsville |
Region 6
Columbia, Fulton, Greene, Montgomery, Rensselaer, Warren
Top Schools in Region
School | Town | ||
Ichabod Crane MS | Valatie | ||
Algonquin Middle School | Averill Park | ||
Glens Falls Middle School | Glens Falls | ||
Queensbury Middle School | Queensbury |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Tom Zink | Algonquin Middle School | Averill Park | ||
Eric Callahan | Ichabod Crane MS | Valatie | ||
Emary Mort | Ichabod Crane MS | Valatie | ||
Zachary Lapo | Ichabod Crane MS | Valatie | ||
Eric Mill | Catskill Middle School | Catskill | ||
John O'Sick | Glens Falls Middle School | Glens Falls |
Region 7
Dutchess, Orange, Putnam, Rockland, Ulster
Top Schools in Region
School | Town | ||
Felix V. Festa MS | West Nyack | ||
Wappingers Falls JHS | Wappingers Fall | ||
Monroe-Woodbury MS | Central Valley | ||
Suffern JHS | Suffern |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Daniel Spitzer | Felix V. Festa MS | West Nyack | ||
Allan Beckmann | Wappingers Falls JHS | Wappingers Fall | ||
Nathan Bird | Suffern JHS | Suffern | ||
Mary Keough | Felix V. Festa MS | West Nyack | ||
Jason Posner | Felix V. Festa MS | West Nyack | ||
Tony Zhou | Felix V. Festa MS | West Nyack |
Region 8
Erie
Top Schools in Region
School | Town | ||
Transit Middle School | East Amherst | ||
Casey Middle School | East Amherst | ||
Amherst Middle School | Amherst | ||
Heim Middle School | Williamsville |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Richard Ansley | Transit Middle School | East Amherst | ||
Daniel Li | Casey Middle School | East Amherst | ||
Tao Shen | Amherst Middle School | Amherst | ||
Maria Ciocca | Transit Middle School | East Amherst | ||
Youngmee Hahn | Casey Middle School | East Amherst |
Region 9
Genesee, Monroe, Niagara, Wayne
Top Schools in Region
School | Town | ||
Twelve Corners MS | Rochester | ||
LeRoy Central School | Le Roy | ||
Martha Brown Middle School | Fairport | ||
Johanna Perrin MS | Fairport |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Wolcott Humphrey | LeRoy Central School | Le Roy | ||
Binghai Ling | Twelve Corners MS | Rochester | ||
Ronen Mukamel | Twelve Corners MS | Rochester | ||
Colin Parker | Twelve Corners MS | Rochester | ||
Alec Swinburne | Twelve Corners MS | Rochester | ||
Nicole Vink | LeRoy Central School | Le Roy |
Region 10
Kings, Queens
Top Schools in Region
School | Town | ||
Yeshiva "She'arit Israel" | Brooklyn | ||
Adrien Block IS 25 | Flushing | ||
St. Ann's School | Brooklyn | ||
JHS 189Q-Daniel Beard | Flushing |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Igor Grinman | Yeshiva "She'arit Israel" | Brooklyn | ||
Igor Senderovich | Yeshiva "She'arit Israel" | Brooklyn | ||
Mark Podval | Yeshiva "She'arit Israel" | Brooklyn | ||
Marx Chang | Adrien Block IS 25 | Flushing |
Region 11
Nassau
Top Schools in Region
School | Town | ||
Brandeis School | Lawrence | ||
H.B. Thompson Middle School | Syosset | ||
North Shore MS | Glen Head | ||
Woodland Middle School | East Meadow |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Oksana Davy Dov | Brandeis School | Lawrence | ||
Jonathon Bechor | Brandeis School | Lawrence | ||
Jason Kalish | Woodland Middle School | East Meadow | ||
Jonathon Kotler | Brandeis School | Lawrence | ||
Vicki Rober | North Shore MS | Glen Head | ||
Keren Shahar | Brandeis School | Lawrence |
Region 12
New York
Top Schools in Region
School | Town | ||
Hunter College HS | New York | ||
Wagner JHS 167 | New York | ||
Chapin School | New York | ||
Ramaz Upper School | New York |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
William Chung | Wagner JHS 167 | New York | ||
Roger Li | Hunter College HS | New York | ||
Jena Lichtenstein | Hunter College HS | New York | ||
Vincent Chen | Hunter College HS | New York | ||
Wilson Li | Hunter College HS | New York | ||
Allen Sussman | Computer School | New York |
Region 13
Suffolk
Top Schools in Region
School | Town | ||
PJ Gelinas JHS | East Setauket | ||
South Ocean MS | Patchogue | ||
Cold Spring Harbor Jr/Sr HS | Cold Spring Harbor | ||
L.I. School for Gifted | Huntington Station |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Pooja Jotwani | Cold Spring Harbor Jr/Sr HS | Cold Spring Harbor | ||
David Rochelson | PJ Gelinas JHS | East Setauket | ||
Ian Jacobs | South Ocean MS | Patchogue | ||
John Yoon | PJ Gelinas JHS | East Setauket |
Region 14
Westchester
Top Schools in Region
School | Town | ||
Fox Lane Middle School | Bedford | ||
Mildred E. Strang MS | Yorktown Height | ||
Woodlands MS | Hartsdale | ||
Ardsley Middle School | Ardsley |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Deepak Kollali | Mildred E. Strang MS | Yorktown Height | ||
Wesley Cho | Woodlands MS | Hartsdale | ||
Aria Finger | Fox Lane Middle School | Bedford | ||
Robert Nampiaparampil | Ardsley Middle School | Ardsley | ||
Tim Warden-Nertz | Fox Lane Middle School | Bedford |