Top Schools in League--51 Schools participated)
School | Town | ||
Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Talmud Torah St. Paul DS | Saint Paul | ||
Sunrise Park Middle Sch | White Bear Lake | ||
Valley Middle School | Apple Valley | ||
Roseville Middle School | Little Canada | ||
Calvin Christian School | Minneapolis | ||
Lincoln JHS | Hibbing | ||
Pine Island School | Pine Island | ||
Sartell Middle School | Sartell | ||
Richfield JHS | Richfield | ||
Blake School | Hopkins | ||
Sebeka School | Sebeka | ||
Chaska Middle School | Chaska | ||
Cottage Grove JHS | Cottage Grove | ||
Ellis School | Austin | ||
Black Hawk Mid. Sch | Eagan | ||
Eden Valley-Watkins Sec. Sch | Eden Valley | ||
Minnewaska Area HS | Glenwood | ||
Plainview Comm. School | Plainview | ||
St. Francis JHS | Saint Francis | ||
Delano Middle Sch | Delano | ||
Jackson HS | Jackson | ||
Nativity School | Saint Paul | ||
Rush City HS | Rush City |
Top Students in League
Student | School | Town | ||
Joshua Allen | Sunrise Park Middle Sch | White Bear Lake | ||
Stephen Davis | Pine Island School | Pine Island | ||
Chris Ebert | Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Sam Ribnick | Talmud Torah St. Paul DS | Saint Paul | ||
Jenny Schreifels | Eden Valley-Watkins Sec. Sch | Eden Valley | ||
Jason Allen | Sunrise Park Middle Sch | White Bear Lake | ||
Nathan Holt | Jackson HS | Jackson | ||
Rancourt Nick | Lincoln JHS | Hibbing | ||
Carolyn Rosewall | Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Treb Allen | Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Adam Anderson | Sartell Middle School | Sartell | ||
Neal Greimel | Richfield JHS | Richfield | ||
Christina Hansen | Sunrise Park Middle Sch | White Bear Lake | ||
Jon Israel | Valley Middle School | Apple Valley | ||
Adam Parker | Talmud Torah St. Paul DS | Saint Paul | ||
Bracha Szleifer | Talmud Torah St. Paul DS | Saint Paul | ||
Peter Aldahl | Northfield Middle School | Northfield | ||
Inna Koyrakh | Talmud Torah St. Paul DS | Saint Paul | ||
Cassandra Siltala | Sebeka School | Sebeka | ||
Terry Stratton | Roseville Middle School | Little Canada | ||
Timothy Sullivan | Sunrise Park Middle Sch | White Bear Lake | ||
Dan Van Guilder | Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Megan Wegner | Valley Middle School | Apple Valley |
Regional Standings
Region 1
Anoka, Benton, Chisago, Kittson, Meeker, Otter Tail, Pine, Pope, Saint Louis, Sherburne,
Stearns, Wadena, Wilkin
Top Schools in Region
School | Town | ||
Lincoln JHS | Hibbing | ||
Sartell Middle School | Sartell | ||
Sebeka School | Sebeka | ||
Eden Valley-Watkins Sec. Sch | Eden Valley | ||
Minnewaska Area HS | Glenwood |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Jenny Schreifels | Eden Valley-Watkins Sec. Sch | Eden Valley | ||
Rancourt Nick | Lincoln JHS | Hibbing | ||
Adam Anderson | Sartell Middle School | Sartell | ||
Cassandra Siltala | Sebeka School | Sebeka |
Region 2
Brown, Carver, Dakota, Goodhue, Jackson, Lyon, Mcleod, Mower, Pipestone, Ramsey, Rice,
Wabasha, Washington, Wright, Yellow Medicine
Top Schools in Region
School | Town | ||
Talmud Torah St. Paul DS | Saint Paul | ||
Sunrise Park Middle Sch | White Bear Lake | ||
Valley Middle School | Apple Valley | ||
Roseville Middle School | Little Canada |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Joshua Allen | Sunrise Park Middle Sch | White Bear Lake | ||
Stephen Davis | Pine Island School | Pine Island | ||
Sam Ribnick | Talmud Torah St. Paul DS | Saint Paul | ||
Jason Allen | Sunrise Park Middle Sch | White Bear Lake | ||
Nathan Holt | Jackson HS | Jackson |
Region 3
Hennepin
Top Schools in Region
School | Town | ||
Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Calvin Christian School | Minneapolis | ||
Richfield JHS | Richfield | ||
Blake School | Hopkins |
Top Students in Region
Student | School | Town | ||
Chris Ebert | Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Carolyn Rosewall | Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Treb Allen | Hubert Olson Middle School | Bloomington | ||
Neal Greimel | Richfield JHS | Richfield |