Last updated Friday, May 4, 2018.
Welcome to the WISCONSIN MATHEMATICS LEAGUE 's school registration index for the 2017-2018 school year. Listed in the tables below are the schools currently registered for one or more of our math contests. Within the league listing, school names are grouped alphabetically first by county name, then by city name, then by school name. The contest advisor's name, and a list of the contests the school is registered for, appears after the school name. School names may have multiple listings, one for each contest advisor. If a school name does not appear in the list, it is NOT yet registered for any contests in this year's competition.
Search Tips: if you cannot locate your school, be sure to check for alternate school names, for example, PS123 might also be called George Washington School, or Public School 123. Schools belonging to a district with multiple counties may be listed under EITHER county. If a state name, province, territory, or country is not listed in the list boxes below, then NO schools have registered for competitions in the respective region.
County | City | School Name | Teacher or Advisor | Registered for these Contest(s) |
---|---|---|---|---|
Barron | Rice Lake | Rice Lake HS | Lynda Wyse | High School |
Barron | Turtle Lake | Turtle Lake HS | Ben Pringle | High School |
Bayfield | Drummond | Drummond High School | Brad Giesregen | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 High School |
Bayfield | Washburn | Washburn HS | Linsey Abel | High School Algebra Course 1 |
Bayfield | Washburn | Washburn Middle School | JoAnne Norby-Davis | Grade 7 Grade 8 |
Brown | De Pere | De Pere HS | Chris Hendricks | High School |
Brown | De Pere | De Pere Middle School | Christ Hendricks | Grade 7 Grade 8 |
Brown | Denmark | Denmark ES | Loriann Link-Ritz | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Algebra Course 1 |
Brown | De Pere | Foxview Intermediate School | Chris Hendricks | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Calumet | Chilton | Chilton HS | Barbara Walber | Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 High School |
Calumet | Chilton | Chilton Middle School | Barbara Walber | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Clark | Owen | Owen-Withee Elementary School | Darren Ovyn | Grade 6 |
Columbia | Wisconsin Dells | Wisconsin Dells HS | Todd Braun | High School |
Dane | Belleville | Belleville Intermediate School | Kristine Killerlain | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 |
Dane | Deerfield | Deerfield HS | Rachel Polzin | High School |
Dane | Mazomanie | Mazomanie Elementary School | Bree Wilhelmson | Grade 4 Grade 5 |
Dane | Cambridge | Nikolay Middle School | Jennifer Horgan-Geis | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Dodge | Beaver Dam | Wayland Academy | Rebekah Moe | High School |
Douglas | Superior | Superior HS | Kelly Frisbie | High School |
Eau Claire | Altoona | Altoona High School | Anita Fairbanks | High School |
Eau Claire | Eau Claire | DeLong Middle School | Karyn Wajda | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Eau Claire | Eau Claire | Eau Claire Memorial HS | Valerie Wood | High School |
Eau Claire | Eau Claire | Eau Claire North High School | Paul Haslow | High School |
Fond Du Lac | Campbellsport | Campbellsport ES | Shanda Cerny | Grade 4 Grade 5 |
Fond Du Lac | Eden | Eden Elementary School | Jenni Tamblingson | Grade 4 Grade 5 |
Jefferson | Fort Atkinson | Fort Atkinson MS | Stacci Barganz | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Algebra Course 1 |
Jefferson | Watertown | Maranatha Baptist Academy | Heidi Braughler | High School |
Jefferson | Watertown | Riverside Middle School | Matthew Kranz | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Jefferson | Waterloo | Waterloo IS/MS | Krista Sale | Grade 5 Grade 6 |
Jefferson | Waterloo | Waterloo Middle School | Shannon Karcher | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Juneau | Mauston | St. Patrick School | Amy Zenthoefer | Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Kenosha | Kenosha | Somers School | Denise Gifford | Grade 4 Grade 5 |
Kenosha | Wilmot | Wilmot HS | Tracy Olson | High School |
Kewaunee | Kewaunee | Kewaunee Middle School | Daniel Spranger | Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
La Crosse | La Crosse | Aquinas HS | Jason Weber | High School |
La Crosse | Onalaska | Onalaska Middle School | Lisa Stovey | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Marathon | Wausau | St. Anne's School | Roseanne Hanley | Grade 5 |
Marathon | Wausau | Wausau East HS | George Adams | High School |
Milwaukee | Shorewood | Atwater Elementary School | Sam Nadolsky | Grade 6 |
Milwaukee | Brown Deer | Brown Deer Elementary | Carrie Nelson | Grade 4 Grade 5 Grade 6 |
Milwaukee | Milwaukee | Brown Deer HS | Sandy Schmitt | High School |
Milwaukee | Brown Deer | Brown Deer Middle School | Carrie Nation | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Milwaukee | Whitefish Bay | Cumberland School | Matthew Skinner | Grade 4 Grade 5 |
Milwaukee | Greendale | Greendale High School | Sarah Holland | High School |
Milwaukee | Greendale | Greendale MS | Laura Smyczek | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Milwaukee | Whitefish Bay | Holy Family Parish School | Mary Weichert | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Milwaukee | Shorewood | Lake Bluff ES | Sam Nadolsky | Grade 6 |
Milwaukee | Milwaukee | Marquette University HS | Joseph S. Griesbach | High School |
Milwaukee | Milwaukee | Milwaukee School of Languages | Theresa Dobbs | Grade 6 Grade 7 Grade 8 High School |
Milwaukee | Glendale | Nicolet HS | Donald Cramer | High School |
Milwaukee | Milwaukee | Ronald Reagan HS | Andrew Moriarity | High School |
Milwaukee | Milwaukee | Rufus King HS | Matt Harmon | High School |
Milwaukee | Wauwatosa | St. Jude the Apostle School | Megan Mauk | Grade 7 Grade 8 |
Milwaukee | Milwaukee | University School of Milwaukee | Michael Bartl | High School |
Milwaukee | Wauwatosa | Wauwatosa East HS | Andrea Garrity | High School |
Milwaukee | Wauwatosa | Wauwatosa West HS | Cathy Razner | High School |
Milwaukee | West Allis | West Allis Central HS | Ryan Rutz | High School |
Milwaukee | West Milwaukee | West Milwaukee MS | Joshua Fischer | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Milwaukee | Whitefish Bay | Whitefish Bay HS | Donna Woodnorth | High School |
Milwaukee | Milwaukee | Wisconsin Lutheran HS | Katie Luebke | High School |
Outagamie | Appleton | Appleton East HS | Anthony Palma | High School |
Outagamie | Hortonville | Hortonville HS | Vicki DeLain | High School |
Ozaukee | Cedarburg | Cedarburg HS | Nicole Donahue | High School |
Ozaukee | Grafton | Grafton HS | Mike Ritger | High School |
Ozaukee | Mequon | Homestead HS | Joe Ordinans | High School |
Ozaukee | Port Washington | Port Washington HS | Eric Burke | High School |
Ozaukee | Cedarburg | Thorson Elementary School | Karen Budde | Grade 4 Grade 5 |
Pierce | Ellsworth | Ellsworth Senior HS | Mary Rumpel | High School |
Polk | Amery | Amery Middle School | Kathy Vincent | Grade 4 |
Portage | Stevens Point | P.J. Jacobs JHS | Lisa Syens | Grade 7 Algebra Course 1 |
Price | Park Falls | Chequamegon HS | Dani Krueger | High School |
Racine | Racine | The Prairie School | Crystal Vesperman | High School |
Richland | Richland Center | Richland Middle School | Denise Miller | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Rock | Beloit | Beloit Turner HS | Bradley Boll | Grade 7 |
Rock | Beloit | Fruzen Intermediate School | Kate Bares | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Saint Croix | Hammond | St. Croix Central MS | Benjamin Ruskin | Grade 7 Grade 8 |
Sauk | Spring Green | River Valley Middle School | Jane Briehl | Grade 7 Grade 8 |
Sawyer | Hayward | Hayward HS | Kris Dvorak | High School |
Sheboygan | Elkhart Lake | Elkhart Lake-Glenbeulah ES/MS | Kim Wagner | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 Algebra Course 1 |
Sheboygan | Sheboygan | Sheboygan South HS | Troy Gerstner | High School |
Taylor | Medford | Medford Area ES | Carla Brost | Grade 4 |
Vernon | Viroqua | Viroqua Middle School | John Schneider | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Walworth | Lake Geneva | Badger HS | James Jacobson | High School |
Walworth | East Troy | East Troy Community School | Mark Weerts | Grade 4 |
Walworth | Elkhorn | Elkhorn Area High School | Mark Malvitz | High School |
Washington | Germantown | Germantown HS | Jessica Tummett | High School |
Washington | Hartford | Hartford Union HS | Christine Dubnicka | High School |
Washington | West Bend | St. Frances Cabrini School | Theresa Gardon | Grade 6 Grade 7 Grade 8 Algebra Course 1 |
Waukesha | Big Bend | Big Bend ES | Shawn Waller | Grade 6 |
Waukesha | Brookfield | Brookfield Academy | Janet Kenny | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Waukesha | Brookfield | Brookfield Academy | Jennifer Nolan | High School |
Waukesha | Brookfield | Brookfield Academy | Linda Pryor | Grade 4 Grade 5 |
Waukesha | Brookfield | Brookfield Central HS | Peggy Ordinans | High School |
Waukesha | Brookfield | Brookfield East HS | Frances Bridger | High School |
Waukesha | Pewaukee | CELA | Bonnie Wehnes | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Waukesha | Waukesha | Catholic Memorial HS | June Kieckhaefer | High School |
Waukesha | Sussex | Hamilton HS | Jack DeJarlais | High School |
Waukesha | New Berlin | Heritage Christian School | Tom Thompson | High School |
Waukesha | Menomonee Falls | Menomonee Falls HS | Scott Eldredge | High School |
Waukesha | New Berlin | New Berlin West HS | Christine Viste | Grade 8 |
Waukesha | Menomonee Falls | North Middle School | Lori Kneer | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Waukesha | Oconomowoc | Oconomowoc HS | Mitchell Bruns | High School |
Waukesha | Elm Grove | Pilgrim Park Middle School | Michelle Pavletich | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Waukesha | Oconomowoc | St. Jerome School | Lindsay Rybold | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Waukesha | Hartland | University Lake School | Mark E. Bronner | High School |
Waukesha | Brookfield | Wisconsin Hills MS | Shannon Longrie | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Waupaca | New London | New London High School | Samantha Kable | High School |
Waupaca | Clintonville | St. Martin Lutheran School | Chris Cloeter | Algebra Course 1 |
Waupaca | Waupaca | Waupaca HS | Dale Feldt | High School |
Winnebago | Neenah | Neenah High School | Richard Frost | High School |
Winnebago | Neenah | Seton Catholic MS | Terri Bonertz | Grade 6 Grade 7 Grade 8 |
Wood | Wisconsin Rapids | Grant Elementary School | Kim Akey | Grade 6 |
Wood | Marshfield | Grant Elementary School | Julie Collins | Grade 6 |
Wood | Marshfield | Grant Elementary School | Sandra Egstad | Grade 4 |
Wood | Wisconsin Rapids | Grove Elementary School | Kim Akey | Grade 6 |
Wood | Wisconsin Rapids | Howe Elementary School | Kim Akey | Grade 6 |
Wood | Wisconsin Rapids | Immanuel Lutheran School | Lynette Hansen | Grade 6 Grade 8 |
Wood | Marshfield | Marshfield Middle School | Tom Carter | Grade 7 Grade 8 |
Wood | Wisconsin Rapids | Mead Elementary Charter | Kim Akey | Grade 6 |
Wood | Wisconsin Rapids | Washington Elementary School | Kim Akey | Grade 6 |
Wood | Marshfield | Washington Elementary School | Sandy Egstad | Grade 5 Grade 6 |
Wood | Wisconsin Rapids | Wisconsin Rapids MS | Kim Akey | Grade 4 Grade 5 Grade 6 Grade 7 |
Wood | Wisconsin Rapids | Woodside Elementary School | Kim Akey | Grade 6 |