WISCONSIN MATHEMATICS LEAGUE Contest Registration Index

Last updated Friday, October 24, 2014.

Welcome to the WISCONSIN MATHEMATICS LEAGUE 's school registration index for the 2014-2015 school year. Listed in the tables below are the schools currently registered for one or more of our math contests. Within the league listing, school names are grouped alphabetically first by county name, then by city name, then by school name. The contest advisor's name, and a list of the contests the school is registered for, appears after the school name. School names may have multiple listings, one for each contest advisor. If a school name does not appear in the list, it is NOT yet registered for any contests in this year's competition.

Search Tips: if you cannot locate your school, be sure to check for alternate school names, for example, PS123 might also be called George Washington School, or Public School 123. Schools belonging to a district with multiple counties may be listed under EITHER county. If a state name, province, territory, or country is not listed in the list boxes below, then NO schools have registered for competitions in the respective region.
County City School Name Teacher or Advisor Registered for these Contest(s)
Barron Rice Lake Rice Lake HS Sharon Peterson High School  
Bayfield Washburn Washburn HS Kerry L Hill High School  
Brown De Pere De Pere HS Rob Bermke High School  
Brown Denmark Denmark ES Loriann Link-Ritz Grade 4   Grade 5   Grade 6   Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Calumet Chilton Chilton HS David Holze Grade 6   Grade 7   Grade 8   High School  
Clark Colby Colby HS Jeff Rosemeyer High School  
Columbia Wisconsin Dells Wisconsin Dells HS Todd Braun High School  
Crawford Wauzeka Wauzeka-Stueben School Benjamin Dums High School  
Dane Deerfield Deerfield HS John Polzin High School  
Dane Madison Madison West HS Edward Boldon High School  
Dane Cambridge Nikolay Middle School Jennifer Horgan-Geis Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Dodge Beaver Dam Wayland Academy Craig Hill High School  
Douglas Superior Superior HS Amanda Lambert High School  
Eau Claire Eau Claire Eau Claire Memorial HS Debbie Smieja High School  
Eau Claire Eau Claire Eau Claire North High School Pam Kamrath High School  
Eau Claire Eau Claire Regis HS Mike Nerbovig High School  
Green Monroe Monroe High School Stephanie Hammer High School  
Jefferson Fort Atkinson Fort Atkinson MS Stacci Barganz Grade 6   Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Jefferson Watertown Maranatha Baptist Academy Heidi Braughler High School  
Jefferson Watertown Riverside Middle School Gary Will Grade 6   Grade 7  
Jefferson Waterloo Waterloo IS/MS Krista Sale Grade 4   Grade 5   Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Juneau Mauston St Patrick School Joanne Casey Grade 5   Grade 6   Grade 7   Grade 8  
La Crosse West Salem West Salem Middle School Tammy Bentzen Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Marathon Ringle Riverside Elementary School Gretchen Lorge Grade 5  
Marathon Wausau Wausau East HS George Adams High School  
Milwaukee Whitefish Bay Cumberland School Jayne Heffron Grade 4   Grade 5  
Milwaukee Greendale Greendale High School Amy Helfenbein High School  
Milwaukee Greenfield Greenfield HS Gordana Rajak High School  
Milwaukee Milwaukee Greenfield Middle School Jill Leffler Grade 7   Grade 8  
Milwaukee Milwaukee Marquette University HS Joseph S. Griesbach High School  
Milwaukee Glendale Nicolet HS Dan Gibbon High School  
Milwaukee Milwaukee Pius XI HS Mary Eldredge High School  
Milwaukee Whitefish Bay Richards Elementary School Julia Beals Grade 4   Grade 5  
Milwaukee Milwaukee Rufus King HS Matt Harmon High School  
Milwaukee Milwaukee University School of Milwaukee Michael Bartl High School  
Milwaukee Wauwatosa Wauwatosa East HS Juliebeth Farvour High School  
Milwaukee Wauwatosa Wauwatosa West HS Cathy Razner High School  
Milwaukee West Allis West Allis Central HS Sarah Boales High School  
Milwaukee Whitefish Bay Whitefish Bay HS David Glenn High School  
Milwaukee Milwaukee Wisconsin Lutheran HS Tim Thierfelder High School  
Oconto Oconto Oconto Middle School Aaron Malczewski Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Oconto Oconto Falls Washington Middle School Kelani O'Neil Grade 7   Grade 8  
Outagamie Appleton Appleton East HS Anthony Palma High School  
Outagamie Hortonville Hortonville HS Sue Schultz High School  
Ozaukee Cedarburg Cedarburg HS Michael Cullen High School  
Ozaukee Grafton Grafton HS Mike Ritger High School  
Ozaukee Mequon Homestead HS Joe Ordinans High School  
Ozaukee Port Washington Port Washington HS Eric Carlson High School  
Ozaukee Cedarburg Thorson Elementary School Karen Budde Grade 4   Grade 5  
Pierce Ellsworth Ellsworth Senior HS Mary Rumpel High School  
Polk Amery Amery Middle School Pam Hartmann Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Polk Luck Luck Elementary School Ann Goldbach Grade 4   Grade 5  
Polk Osceola Osceola Intermediate School Janet Anderson Grade 4  
Racine Racine The Prairie School T. Michael Brown Grade 5   Grade 6   Grade 7   High School   Algebra Course 1
Rock Janesville Joseph A. Craig HS Maria Meier High School  
Sauk Spring Green River Valley Middle School Jane Briehl Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Sawyer Hayward Hayward HS Rob Frenchick High School  
Sheboygan Sheboygan Trinity Lutheran School Greg Becker Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Trempealeau Arcadia Arcadia HS Carol Weltzien High School  
Trempealeau Independence Independence HS Molly Hovell High School  
Vernon Viroqua Viroqua Middle School John Schneider Grade 4   Grade 5   Grade 6   Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Walworth Lake Geneva Badger HS Tom Uhen High School  
Walworth East Troy East Troy HS John Busch High School  
Walworth Elkhorn Elkhorn Area High School Mark Malvitz High School  
Washington Hartford Central Middle School Lynn Reuter Grade 4   Grade 5   Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Washington Hartford Hartford Union HS Christine Dubnicka High School  
Washington Jackson Living Word Lutheran High School Jonathan Balsman High School  
Washington West Bend St. Frances Cabrini School Theresa Gardon Grade 5   Grade 6   Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Waukesha Menomonee Falls Aquinas Academy Patricia Slavinsky Grade 6   Grade 7   Grade 8   Algebra Course 1
Waukesha Big Bend Big Bend ES Shawn Waller Grade 6  
Waukesha Brookfield Brookfield Academy Janet Kenny Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Waukesha Brookfield Brookfield Academy Jennifer Neuenschwander High School  
Waukesha Brookfield Brookfield Academy Linda Pryor Grade 4   Grade 5  
Waukesha Brookfield Brookfield Central HS Peggy Riemer High School  
Waukesha Brookfield Brookfield East HS Peggy Riemer High School  
Waukesha Waukesha Catholic Memorial HS June Kieckhaefer High School  
Waukesha Brookfield Heritage Christian School Tom Thompson High School  
Waukesha Menomonee Falls Menomonee Falls HS Casey Ulrich High School  
Waukesha New Berlin New Berlin West HS Christine Viste Grade 8   High School  
Waukesha Menomonee Falls North Middle School Lori Kneer Grade 6   Grade 7   Grade 8  
Waupaca Waupaca Waupaca HS \Dale Feldt High School  
Winnebago Neenah Neenah High School Richard Frost High School  
Winnebago Omro Omro HS Mark Roush High School   Algebra Course 1

Visit the Math League Visit the Math League

Mail comments and questions to comments@mathleague.com.

© 2014 by Mathematics Leagues, Inc.
Last updated October 2014 by Mathematics Leagues Inc.